Písničkář klasického střihu (kytara, harmonika, folkové kořeny) i průkopnických cest (cykloturné, domácí koncerty, zahraniční turné). Od roku 2020 vysílá každý týden živě na YouTube; v tématických pořadech odehrál během jediného roku více než 300 různých písní.
„Není Řepka jako Řepka“
- Jan Rejžek -
Jan Řepka (1982) se na české písničkářské scéně pohybuje od konce 90. let. Během osmiletého působení v duu Nestíháme vydal dvě alba, získal mnohá žánrová ocenění a absolvoval více než 500 koncertů u nás i v zahraničí. Na sólovou dráhu se dal roku 2010, kdy také vyšlo jeho první samostatné autorské album Čistý byl svět.
Zatím poslední nahrávkou je výpravná antologie českých překladů písní švýcarského písničkáře Maniho Mattera Rozjímání o sendviči. V roce 2016 byl za ni nominován na žánrovou cenu Anděl a v rámci nezávislých hudebních cen Tais Awards byla sbírka vyhlášeno dokonce Albem desetiletí.
Původní tvorba se točí kolem věčné osy láska-cesta-svoboda. Živým vystoupením udává tón Řepkův přirozený pěvecký projev, dynamická kytarová hra a citlivá dramaturgie. Vlastní repertoár přitom rád prokládá věrně přeloženými písněmi slavnějších předchůdců (Bob Dylan, Mani Matter, Paul Simon, R.E.M., Gerhard Gundermann).
Zatím nejdelším koncertním turné byla Česko-slovensko-polská hudební cyklotúra 2011. Cesta vedla třemi státy, měřila více než 1.900 km a v jejím průběhu odehrál Jan Řepka 26 koncertů. Veškeré vybavení si přitom vezl sám na speciálním prodlouženém kole. Celkem už Řepka podnikl devět cykloturné; během zatím poslední cesty v létě 2020 uvedl spolu s houslistou Janem Bartoškem speciální program složený výhradně s písní o kolech.
„Když to poslouchám,
připadám si jako doma“
- Světlana Ray -
Mezi dalšími zahraničími cestami vyniká Švýcarsko, kam se Řepka vrací již téměř pravidelně. Kromě osobních přátelství ho tam přivádí práce na překladech písní nejvýznamějšího švýcarského písničkáře Maniho Mattera (1936-1972). Jeho dílo poprvé představil českému posluchači v antologii Rozjímání o sendviči (2016), která obsahuje téměř polovinu Matterova písňového odkazu.
Zvláštní kapitolu představují tzv. domácí koncerty, během nichž se Řepka výjimečným způsobem opírá o přímou pomoc svých fanoušků. Na podporu takto nezávislé organizace koncertů vznikl krátký dokument a obecně použitelná podrobná Příručka pro hostitele domácích koncertů.
V roce 2007 založil Jan Řepka společně s publicistou, písničkářem a překladatelem Michalem Bystrovem tzv. Karlínský Open Mic, z něhož se během několika let stala zřejmě nejrespektovanější podobná scéna v Praze. Open Mic POTRVÁ (jak se později tento pořad nazýval) uvedl přes 500 různých autorů, na podzim 2011 rozšířil své působení do Brna (Open Mic NA PRAHU, Café Práh) a jako dobrý příklad posloužil také mnohým podobným hudebním cyklům u nás a na Slovensku.
Odehraná turné
Letní cyklotúra 2020 (4 koncerty; + Jan Bartošek)
Německé turné 2019 (7 koncertů; + Pittkunings)
Švýcarské turné 2018 (11 koncertů; + Carlos Greull)
Slovenská cyklotúra 2017 (5 koncertů; + Eliška Sýkorová)
Švýcarské turné 2017 (9 koncertů)
Slezsko-polské turné 2017 (8 koncertů)
Švýcarské turné 2016 (5 koncertů)
Polská cyklotúra 2015 (10 koncertů)
Malá letní cyklotúra 2014 (7 koncertů; + Leah Abramson)
Bytové turné 2012 (6 koncertů; + Števo Šanta)
Švýcarská cyklotúra 2011 (12 koncertů)
Česko-slovensko-polská cyklotúra 2011 (26 koncertů)
Májová cyklotúra 2010 (8 koncertů)
Středočeská cyklotúra 2010 (7 koncertů)
Švýcarská cyklotúra 2009 (10 koncertů)
Z médií
2017 / SwissMag / interview – Petr Socha
Nejslavnější švýcarský písničkář ožil v češtině
2017 / Lidové noviny / glosa – Jan Rejžek
Není Řepka jako Řepka
2016 / Aktualne.cz / článek – Marek Pokorný
Pražský písničkář jako první přeložil bernského Kryla
2016 / ČRo – Vltava / rozhovor – Ivana Radechovská
Svět jiné hudby
2014 / Folktime / rozhovor – Tomáš Machalík
Jako doma
Kontakt
agenda@janrepka.cz
00420 777 907 733
Jan Řepka
zpěv, kytaraNení-li uvedeno jinak, vystupuji sólo.
Možnosti jsou ale pestřejší: viz níže.
O mé hudební dráze se více dozvíte zde,
jinak doporučuji navštívit některý z mých koncertů nebo youtube kanál.
Program
Koncertní program je vždy uzpůsoben přání pořadatele, typu publika, délce vystoupení, situaci. Základ tvoří téměř 50 původních písní a více než 60 překladů (Mani Matter, Bob Dylan, Paul Simon, Gerhard Gundermann aj.). Zpívám především česky, ale několik svých písní mohu zpívat také v polštině a v němčině. Koncert bývá náladotvorný, barevný a osvěžující.
Délka
5–150 minut
Cena
Odměna dohodou.
Kontaktujte mě nejlépe emailem:agenda@janrepka.cz
00420 777 907 733Jazyk
čeština, němčina, angličtina, polština
Vhodný typ akce
Samostatný recitál téměř do každého prostředí. Výborně funguje divadlo, klub, kulturní dům, knihovna, galerie nebo kavárna. V akusticky vhodných prostorech lze hrát i bez ozvučení.
Varianty:
Organizujete hudební, literární nebo cestovatelský festival? Svůj festivalový set šiju vždy s citem a na míru.
Pořádáte narozeniny, svatbu nebo jinou oslavu, firemní večírek, vernisáž nebo soukromou garten party? Potěšte své hosty hudebním překvapením. Výjimečným momentem může být také uvedení speciálně zkomponované písně. Stačí mi několik indicií a trocha času. Těším se na vaše nápady.
Potřebujete zpestřit program? Změnit rytmus? Ilustrovat dané téma odpovídající písní? Speciálně připravený program jsem uvedl např. na výroční konferenci HEKS v Zürichu (2015, 200 účastníků) nebo v rámci Letní literární školy ve Znojmě (2013, 30 účastníků). Můj příspěvek také nemusí být čistě hudební. Promluvit můžu např. o písňové tvorbě a překladu, o organizaci kulturních akcí, o konceptu DIY (Do It Yourself) nebo o oblasti live music production.
Připravujete program pro školáky, vojáky nebo důchodce? Chcete osvěžit kulturní dění ve vaší farnosti, v prodejně sýrů nebo v národním muzeu? Těším se na vaše nápady a podněty.
Reference
CZ: Akademie věd, Porta, MIT Laser, Vršovické divadlo Praha, SAI
CH: Mani Matter Festival, Landesmuseum Zürich, Wabernfest, Literaturtage Eglisau, ONO Bern, Safe Basel
PL: České centrum ve Varšavě, Pod Baranami Kraków, Pod Kolumnami Wroclaw, Radio Kraków
DE: Buchmesse Leipzig, Goethe Institut, Domowina, Zimmer 16 Berlin
Spoluhráči