Domácí koncerty

Co to je za módu? Domácí koncert?

Kdepak móda! Domácí koncert vrací písničkáře tam, kam patří: Do vašeho obýváku!
Stačí 25 – 50 přátel, příjemné místo a chuť. Domácí koncert - Příručka pro hostitele - obrázek

Kdo bude hrát? Pomůže mi někdo? Potřebuju zvukaře? Je zrovna můj obývák nejvhodnější? Musím pro ten regiment taky vařit? Kdo to zaplatí? Co když přijde někdo cizí?

Nebojte! Být hostitelem domácího koncertu, to je čest a radost a stojí to za to!

Jak začít?

1) Předně si stáhněte a vytiskněte příručku, která zodpoví všechny související věci dopodrobna:

Domácí koncert – Příručka pro hostitele (PDF)

2) Zatímco budete tisknout, podívejte se na krátký dokument z turné, které bylo s pomocí této příručky úspěšně vykonáno v únoru 2012. Hlavními aktéry byli písničkáři Števo Šanta a Jan Řepka.

Nie je tam taká bariéra medzi pódiom a ľudmi. Ako by som hrál niejakym priateľom.
Je to veľmi čarovne!  [Števo Šanta, hudebník]

Jinými slovy o stejném turné vypráví Jan Řepka také v rozhovoru pro e-zin Proti šedi. Čtěte zde.

Co dál?

3) Čtetě dál a nechte se zlákat. Zkušenosti mnohých svědčí o tom, že není lepší scény pro komornější poslechovou muziku, než takové, které si postavíme sami!

Není to ovšem náš patent. Přímou inspirací je nám americký model Concerts In Your Home, který už více než pět let k všeobecné spokojenosti rozvíjí písničkář Fran Snyder. Bytové divadlo a vesnické koncerty hrály ovšem důležitou roli i v naší nedávné historii. Aneb když to nejde jinak, uděláme si to po svém. Kdekoli.

Svým způsobem se vracíme tam, kam písně přirozeně patří. Domácí prostředí se stává živoucí a smysluplnou alternativou vůči veřejným, více či méně neosobním prostorám, kde příliš mnoho pozoruhodných a nadaných muzikantů příliš často naráží na jednu nepříjemnou věc: Nezájem.

Není tajemstvím, že pořádání domácích koncertů je zároveň po všech stránkách hospodárnější než větší/veřejné produkce. Nejvýznamnější náklady časové, organizační a případně finanční nesou ovšem hostitelé.

Ti se postarají, aby dorazilo oněch 40 – 50 lidí, náklady na bar minimální, pokud je to v místě, sníží se i náklady na cestu, náklady za pronájem koncertního sálu nulové a ty skutečné zahluší nadšení a představa, že u mne hraje známá celebrita či můj oblíbený muzikant.  [Country club Halenkovice, domácí klub]

Víme o tom, že i dnes lze za určitých okolností na komorním koncertě v soukromé stodole slyšet Jaromíra Nohavicu, že podobné štace vždycky rád uvítá náš oblíbený písničkář Vladimír Merta anebo že během svých amerických turné hrává domácí koncerty dokonce takový Robert Křesťan a Druhá tráva.

Není to tedy pouhá znouzecnost zneuznaných poloamatérů a zoufalců, kterým nikdo neposkytne lokál a nenabídne gáži. Když se pořadatelem stávají samotní fanoušci a koncertním sálem jejich pokoj, dostává koncert jinak sotva dosažitelný osobní rozměr. Tento rozměr však nestojí na tom kterém hostujícím muzikantovi, nýbrž – a to je potřeba zopakovat a vytesat a ji na piedestal s nápisem Zasloužil/a se o rozvoj místní komunity, kultury a osvěty postavit – především na osobě hostitele.

Ještě váháte? Máte další otázky? Chcete pozvat JŘ?

Své dotazy, náměty a pozvání posílejte na domacikoncert@janrepka.cz.

Komentáře nejsou povoleny.