Gundermann poprvé v Česku

JanRepka_fotoLukasHamacek_2016_PortretDirekt_superklein_sq
16. 3. 2019 / Jan /

Dnes bych rád udělal neplacenou reklamu Febiofestu, který koncem března uvádí německý film Gundermann. Viděl jsem ho v lednu v Drážďanech a mohu vám ho doporučit.

Gerhard Gundermann byl německý písničkář ražení řekněme springsteenovského či youngovského, a myslím tím jak styl, tak téma. Samotný Gundi byl working-class hero jak se patří: Celý život pracoval jako bagrista v lužickém hnědouhelném revíru, a jako takový se stal autentickým poetickým mluvčím místní dělnické třídy. A ovšem také objektem zájmu —

A právě o této kapitole Gundermannova příběhu je loňský hraný film především. A právě to by mohlo být téma, které je nám povědomé, a nemyslím teď jen na našeho nejvlivnějšího současného barda.

Jak reagoval Gundermann, když v polovině 90. let vyšla jeho dřívější spolupráce se Stasi vyšla najevo? Jak reagovali jeho blízcí, jeho spoluhráči a jeho příznivci? A do jaké míry souvisí jeho kontroverzní odkaz osobní s jeho uměleckým odkazem písňovým?

Sám jsem se s Gundiho poetikou setkal poprvé loni v létě; o tomto týdenním překladatelském sympoziu se rozepisuji v podrobné reportáži s června 2018. Ten příběh nyní pokračuje.

Sdružení Seilschaft e.V. chystá na letošek knihu s přiloženým CD, na němž by se mělo objevit šestnást písní Gerharda Gundermanna v překladu a intepretaci devíti různých evropských písničkářů. Svůj příspěvek jsem nahrál minulý týden v Berlíně (viz fotky níže).

O výsledku vás budu rád informovat, jakmile spatří světlo světa. Do té doby nabízím alespoň pár fotek, jednu živou YouTube verzi Gundiho písničky Tráva, a srdečně zvu na film Gundermann, který se v rámci festivalu Febio Fest promítá hned třikrát: 26., 28. a 29. března 2019.

Toho 29. bychom se mohli v kině potkat.

V berlínském metru / 12. 3. 2019

Večerní zkouška s nizozemským houslistou Josem.

Andreas Albrecht ve svém domácím studiu.

Takový obyčejný berlínský dvorek.

Berlínská zeď / 12. 3. 2019

 

 

« předchozí příspěvek

další příspěvek »